2014 Trimble Wrestling Invitational
December 20, 2014
2014 Trimble Scores
*******************
1. Maysville 248.0
2. New Lexington 203.0
3. Crooksville 164.0
4. West Muskingum 153.0
5. Athens 115.0
6. Waterford 101.0
7. Trimble 88.0
Placers - Listed by Pool Format then Weight Class
106 Pound Placers - Round Robin
1. Tyler Shipley, New Lexington
2. Hunter Wilson, Maysville
113 Pound Placers - Round Robin
1. Quinton Bishop, West Muskingum
2. Parker Novaria, Maysville
120 Pound Placers - Round Robin
1. Chris Knaup, West Muskingum
2. Justice Freeman, New Lexington
3. Isaac Coey, Athens
4. Noah Willey, Maysville
126 Pound Placers - Round Robin
1. Nate Bateson, Crooksville
2. Anthony Eppley, Maysville
3. Ethan Covert, New Lexington
132 Pound Placers - Round Robin
1. Dylan Elliott, Trimble
2. Dalton Burton, New Lexington
3. Tim Leach, Waterford
4. Devin Macy, Athens
5. Jacob Reed, Maysville
138 Pound Placers - Round Robin
1. John Junk, West Muskingum
2. Zeb Offenbeger, Waterford
3. Colten Metler, Crooksville
4. Nicholas Childers, Maysville
5. Trevor Ashworth, Athens
145 Pound Placers - Round Robin
1. Ruger Reeves, Maysville
2. John Mautz, New Lexington
3. Nathan VanWeel, Athens
4. Lazarus Fugate, ATHE
152 Pound Placers - Round Robin
1. Corbin West, New Lexington
2. Tanner Tritipo, Athens
3. Kobe Gamble, Maysville
4. T.J. McDonald, West Muskingum
5. Jeremiah Rowan, ATHE
6. Houston Montgomery, MAYS
160 Pound Placers - Round Robin
1. Adam Warfield, Maysville
2. Justin Barnhart, Trimble
3. Kullen McCellan, Crooksville
4. Dakota Brame, New Lexington
170 Pound Placers - Round Robin
1. Jeffery Patrick, Crooksville
2. Weston Wagner, Waterford
3. Kaleb Strock, Trimble
4. Caleb McFerren, Athens
5. Jesse Ayres, Maysville
6. Caul Smith, West Muskingum
182 Pound Placers - Round Robin
1. Seth Ayres, Maysville
2. Taylor Lyons, Crooksville
3. Cylus Reynolds, Waterford
4. Dalton Warne, MAYS
5. Steve Bourf, CROO
195 Pound Placers - Round Robin
1. Corey Taylor, West Muskingum
2. Hunter Foster, Crooksville
3. Jacob Sims, Maysville
4. Daton Dunwoody, New Lexington
5. Brandon Jarvis, MAYS
220 Pound Placers - Round Robin
1. Andrew Pressley, Maysville
2. Robert Hazlett, New Lexington
285 Pound Placers - Round Robin
1. Bill Thompson, New Lexington
2. Jordan Carr, Athens
Pool 16: Four 4-Man Pools - Complete Results by Round
Pool 6: Round Robin - Complete Results by Round
Round 5 - Round Robin
106: Tyler Shipley(New Lexington) dec. Hunter Wilson(Maysville) 7-5
Double Bye bye
Double Bye bye
113: Quinton Bishop(West Muskingum) pin Parker Novaria(Maysville) 0:48
Double Bye bye
Double Bye bye
120: Chris Knaup(West Muskingum) pin Noah Willey(Maysville) 0:11
Double Bye bye
Justice Freeman(New Lexington) pin Isaac Coey(Athens) 2:43
126: Nate Bateson(Crooksville) dec. Anthony Eppley(Maysville) 13-8
Double Bye bye
Ethan Covert(New Lexington) advanced with bye
132: Dalton Burton(New Lexington) pin Tim Leach(Waterford) 0:44
Devin Macy(Athens) advanced with bye
Dylan Elliott(Trimble) pin Jacob Reed(Maysville) 0:26
138: John Junk(West Muskingum) dec. Zeb Offenbeger(Waterford) 9-2
Nicholas Childers(Maysville) advanced with bye
Colten Metler(Crooksville) pin Trevor Ashworth(Athens) 3:26
145: Ruger Reeves(Maysville) pin John Mautz(New Lexington) 1:33
Double Bye bye
Nathan VanWeel(Athens) pin Lazarus Fugate*ATHE(X1) 0:37
152: Kobe Gamble(Maysville) pin Houston Montgomery*MAYS(X2) 1:10
Corbin West(New Lexington) pin Tanner Tritipo(Athens) 5:47
T.J. McDonald(West Muskingum) pin Jeremiah Rowan*ATHE(X1) 1:33
160: Adam Warfield(Maysville) pin Justin Barnhart(Trimble) 4:41
Double Bye bye
Kullen McCellan(Crooksville) pin Dakota Brame(New Lexington) 0:16
170: Weston Wagner(Waterford) pin Kaleb Strock(Trimble) 3:30
Jesse Ayres(Maysville) pin Caul Smith(West Muskingum) 1:12
Jeffery Patrick(Crooksville) pin Caleb McFerren(Athens) 1:47
182: Cylus Reynolds(Waterford) pin Dalton Warne*MAYS(X2) 4:56
Taylor Lyons(Crooksville) advanced with bye
Seth Ayres(Maysville) pin Steve Bourf*CROO(X1) 0:37
195: Corey Taylor(West Muskingum) pin Brandon Jarvis*MAYS(X1) 0:10
Jacob Sims(Maysville) advanced with bye
Hunter Foster(Crooksville) dec. Daton Dunwoody(New Lexington) 6-2
220: Andrew Pressley(Maysville) pin Robert Hazlett(New Lexington) 1:15
Double Bye bye
Double Bye bye
285: Bill Thompson(New Lexington) pin Jordan Carr(Athens) 1:53
Double Bye bye
Double Bye bye
Round 4 - Round Robin
106: Tyler Shipley(New Lexington) advanced with bye
Double Bye bye
Hunter Wilson(Maysville) advanced with bye
113: Quinton Bishop(West Muskingum) advanced with bye
Double Bye bye
Parker Novaria(Maysville) advanced with bye
120: Chris Knaup(West Muskingum) advanced with bye
Isaac Coey(Athens) advanced with bye
Justice Freeman(New Lexington) pin Noah Willey(Maysville) 5:29
126: Anthony Eppley(Maysville) advanced with bye
Ethan Covert(New Lexington) advanced with bye
Nate Bateson(Crooksville) advanced with bye
132: Tim Leach(Waterford) maj. dec. Devin Macy(Athens) 13-1
Jacob Reed(Maysville) advanced with bye
Dylan Elliott(Trimble) pin Dalton Burton(New Lexington) 1:00
138: John Junk(West Muskingum) advanced with bye
Colten Metler(Crooksville) pin Nicholas Childers(Maysville) 0:47
Zeb Offenbeger(Waterford) pin Trevor Ashworth(Athens) 1:53
145: Ruger Reeves(Maysville) advanced with bye
Lazarus Fugate*ATHE(X1) advanced with bye
John Mautz(New Lexington) pin Nathan VanWeel(Athens) 0:37
152: Corbin West(New Lexington) tech. fall Houston Montgomery*MAYS(X2) 16-1
Tanner Tritipo(Athens) pin T.J. McDonald(West Muskingum) 0:28
Kobe Gamble(Maysville) pin Jeremiah Rowan*ATHE(X1) 1:05
160: Justin Barnhart(Trimble) advanced with bye
Kullen McCellan(Crooksville) advanced with bye
Adam Warfield(Maysville) pin Dakota Brame(New Lexington) 2:28
170: Kaleb Strock(Trimble) pin Jesse Ayres(Maysville) 0:24
Caleb McFerren(Athens) pin Caul Smith(West Muskingum) 0:35
Jeffery Patrick(Crooksville) pin Weston Wagner(Waterford) 5:27
182: Cylus Reynolds(Waterford) advanced with bye
Seth Ayres(Maysville) pin Taylor Lyons(Crooksville) 1:16
Dalton Warne*MAYS(X2) pin Steve Bourf*CROO(X1) 3:57
195: Corey Taylor(West Muskingum) advanced with bye
Hunter Foster(Crooksville) pin Jacob Sims(Maysville) 1:14
Daton Dunwoody(New Lexington) pin Brandon Jarvis*MAYS(X1) 1:51
220: Robert Hazlett(New Lexington) advanced with bye
Double Bye bye
Andrew Pressley(Maysville) advanced with bye
285: Jordan Carr(Athens) advanced with bye
Double Bye bye
Bill Thompson(New Lexington) advanced with bye
Round 3 - Round Robin
106: Tyler Shipley(New Lexington) advanced with bye
Hunter Wilson(Maysville) advanced with bye
Double Bye bye
113: Quinton Bishop(West Muskingum) advanced with bye
Parker Novaria(Maysville) advanced with bye
Double Bye bye
120: Chris Knaup(West Muskingum) pin Justice Freeman(New Lexington) 0:56
Noah Willey(Maysville) advanced with bye
Isaac Coey(Athens) advanced with bye
126: Anthony Eppley(Maysville) advanced with bye
Nate Bateson(Crooksville) advanced with bye
Ethan Covert(New Lexington) advanced with bye
132: Dylan Elliott(Trimble) pin Tim Leach(Waterford) 1:09
Dalton Burton(New Lexington) advanced with bye
Devin Macy(Athens) pin Jacob Reed(Maysville) 0:14
138: John Junk(West Muskingum) pin Trevor Ashworth(Athens) 0:37
Zeb Offenbeger(Waterford) tech. fall Nicholas Childers(Maysville) 17-0
Colten Metler(Crooksville) advanced with bye
145: Ruger Reeves(Maysville) pin Nathan VanWeel(Athens) 1:18
John Mautz(New Lexington) advanced with bye
Lazarus Fugate*ATHE(X1) advanced with bye
152: Jeremiah Rowan*ATHE(X1) pin Houston Montgomery*MAYS(X2) 6:25SV
Tanner Tritipo(Athens) pin Kobe Gamble(Maysville) 2:34
Corbin West(New Lexington) pin T.J. McDonald(West Muskingum) 0:38
160: Justin Barnhart(Trimble) pin Dakota Brame(New Lexington) 0:58
Adam Warfield(Maysville) advanced with bye
Kullen McCellan(Crooksville) advanced with bye
170: Jeffery Patrick(Crooksville) pin Kaleb Strock(Trimble) 1:29
Weston Wagner(Waterford) tech. fall Caul Smith(West Muskingum) 16-0
Caleb McFerren(Athens) pin Jesse Ayres(Maysville) 0:48
182: Cylus Reynolds(Waterford) pin Steve Bourf*CROO(X1) 0:43
Taylor Lyons(Crooksville) pin Dalton Warne*MAYS(X2) 1:00
Seth Ayres(Maysville) advanced with bye
195: Corey Taylor(West Muskingum) pin Daton Dunwoody(New Lexington) 1:31
Jacob Sims(Maysville) pin Brandon Jarvis*MAYS(X1) 1:32
Hunter Foster(Crooksville) advanced with bye
220: Robert Hazlett(New Lexington) advanced with bye
Andrew Pressley(Maysville) advanced with bye
Double Bye bye
285: Jordan Carr(Athens) advanced with bye
Bill Thompson(New Lexington) advanced with bye
Double Bye bye
Round 2 - Round Robin
106: Tyler Shipley(New Lexington) advanced with bye
Double Bye bye
Hunter Wilson(Maysville) advanced with bye
113: Quinton Bishop(West Muskingum) advanced with bye
Double Bye bye
Parker Novaria(Maysville) advanced with bye
120: Chris Knaup(West Muskingum) pin Isaac Coey(Athens) 0:31
Justice Freeman(New Lexington) advanced with bye
Noah Willey(Maysville) advanced with bye
126: Anthony Eppley(Maysville) pin Ethan Covert(New Lexington) 0:34
Double Bye bye
Nate Bateson(Crooksville) advanced with bye
132: Tim Leach(Waterford) pin Jacob Reed(Maysville) 0:58
Dylan Elliott(Trimble) advanced with bye
Dalton Burton(New Lexington) maj. dec. Devin Macy(Athens) 9-0
138: John Junk(West Muskingum) maj. dec. Colten Metler(Crooksville) 16-4
Nicholas Childers(Maysville) pin Trevor Ashworth(Athens) 0:38
Zeb Offenbeger(Waterford) advanced with bye
145: Ruger Reeves(Maysville) pin Lazarus Fugate*ATHE(X1) 1:36
Nathan VanWeel(Athens) advanced with bye
John Mautz(New Lexington) advanced with bye
152: T.J. McDonald(West Muskingum) pin Houston Montgomery*MAYS(X2) 0:15
Tanner Tritipo(Athens) pin Jeremiah Rowan*ATHE(X1) 0:55
Corbin West(New Lexington) pin Kobe Gamble(Maysville) 0:58
160: Justin Barnhart(Trimble) pin Kullen McCellan(Crooksville) 1:50
Dakota Brame(New Lexington) advanced with bye
Adam Warfield(Maysville) advanced with bye
170: Kaleb Strock(Trimble) pin Caleb McFerren(Athens) 2:35
Jeffery Patrick(Crooksville) pin Caul Smith(West Muskingum) 1:21
Weston Wagner(Waterford) pin Jesse Ayres(Maysville) 0:31
182: Seth Ayres(Maysville) pin Cylus Reynolds(Waterford) 4:40
Taylor Lyons(Crooksville) pin Steve Bourf*CROO(X1) 1:04
Dalton Warne*MAYS(X2) advanced with bye
195: Corey Taylor(West Muskingum) pin Hunter Foster(Crooksville) 2:19
Jacob Sims(Maysville) dec. Daton Dunwoody(New Lexington) 7-4
Brandon Jarvis*MAYS(X1) advanced with bye
220: Robert Hazlett(New Lexington) advanced with bye
Double Bye bye
Andrew Pressley(Maysville) advanced with bye
285: Jordan Carr(Athens) advanced with bye
Double Bye bye
Bill Thompson(New Lexington) advanced with bye
Round 1 - Round Robin
106: Tyler Shipley(New Lexington) advanced with bye
Hunter Wilson(Maysville) advanced with bye
Double Bye bye
113: Quinton Bishop(West Muskingum) advanced with bye
Parker Novaria(Maysville) advanced with bye
Double Bye bye
120: Chris Knaup(West Muskingum) advanced with bye
Isaac Coey(Athens) pin Noah Willey(Maysville) 3:04
Justice Freeman(New Lexington) advanced with bye
126: Anthony Eppley(Maysville) advanced with bye
Nate Bateson(Crooksville) pin Ethan Covert(New Lexington) 1:20
Double Bye bye
132: Tim Leach(Waterford) advanced with bye
Dalton Burton(New Lexington) pin Jacob Reed(Maysville) 1:01
Dylan Elliott(Trimble) dec. Devin Macy(Athens) 6-1
138: John Junk(West Muskingum) pin Nicholas Childers(Maysville) 3:51
Zeb Offenbeger(Waterford) dec. Colten Metler(Crooksville) 3-1
Trevor Ashworth(Athens) advanced with bye
145: Ruger Reeves(Maysville) advanced with bye
John Mautz(New Lexington) pin Lazarus Fugate*ATHE(X1) 1:30
Nathan VanWeel(Athens) advanced with bye
152: Tanner Tritipo(Athens) pin Houston Montgomery*MAYS(X2) 1:40
Kobe Gamble(Maysville) maj. dec. T.J. McDonald(West Muskingum) 12-1
Corbin West(New Lexington) pin Jeremiah Rowan*ATHE(X1) 0:45
160: Justin Barnhart(Trimble) advanced with bye
Adam Warfield(Maysville) maj. dec. Kullen McCellan(Crooksville) 19-7
Dakota Brame(New Lexington) advanced with bye
170: Kaleb Strock(Trimble) pin Caul Smith(West Muskingum) 3:59
Weston Wagner(Waterford) pin Caleb McFerren(Athens) 1:10
Jeffery Patrick(Crooksville) pin Jesse Ayres(Maysville) 0:43
182: Taylor Lyons(Crooksville) pin Cylus Reynolds(Waterford) 2:43
Seth Ayres(Maysville) pin Dalton Warne*MAYS(X2) 1:43
Steve Bourf*CROO(X1) advanced with bye
195: Corey Taylor(West Muskingum) pin Jacob Sims(Maysville) 0:46
Hunter Foster(Crooksville) pin Brandon Jarvis*MAYS(X1) 0:41
Daton Dunwoody(New Lexington) advanced with bye
220: Robert Hazlett(New Lexington) advanced with bye
Andrew Pressley(Maysville) advanced with bye
Double Bye bye
285: Jordan Carr(Athens) advanced with bye
Bill Thompson(New Lexington) advanced with bye
Double Bye bye